Dlaczego wielu Polaków wyjeżdza do pracy do Niemiec?

Niemcy od lat pozostają najchętniej wybieranym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków. Dzieje się tak oczywiście nie bez przyczyny. Dlaczego tak wielu pracowników z Polski decyduje się na pracę w Niemczech? Oto najważniejsze powody.

Wyższe zarobki i świadczenia socjalne

Polacy emigrują do Niemiec przede wszystkim ze względów finansowych. Niemieccy pracodawcy oferują znacznie wyższe wynagrodzenia niż polscy. Jest to związane z siłą niemieckiej gospodarki. Osoba podejmująca pracę w Niemczech może liczyć na 3-4 razy wyższe zarobki niż w Polsce. Pomimo wyższych kosztów utrzymania (opłat za mieszkanie czy cen produktów spożywczych) standard życia za Odrą jest wyższy niż w Polsce.

Niemcy zapewniają także atrakcyjne świadczenia socjalne. Osoby, które stracą pracę, mogą liczyć na wysoki zasiłek dla bezrobotnych, który wynosi z reguły 60-70% ostatniego wynagrodzenia brutto. Umożliwia to spokojne poszukiwanie kolejnego zatrudnienia. Wyższe niż w Polsce są też zasiłki na dziecko, a samotne matki mogą ubiegać się o zasiłek wychowawczy, który pozwala skupić się na wychowywaniu pociechy.

Znajomość języka, bliskość geograficzna i kulturowa

Na wybór Niemiec jako miejsca emigracji wpływa także znajomość języka. Wiele osób uczy się niemieckiego w szkole. Nawet jeśli wynosi z niej jedynie podstawową znajomość języka, jest im dzięki temu łatwiej odnaleźć się w Niemczech niż w kraju, którego mowy nie znają w ogóle. Poza tym niemieccy pracodawcy często oferują darmowe kursy języka. Również państwo zapewnia bezpłatne lekcje, na przykład dla osób bezrobotnych.

Na wybór Niemiec wpływa również bliskość geograficzna. Powrót do domu w Polsce, na przykład na święta, nie stanowi dużego kłopotu. Ważna jest też bliskość kulturowa. Choć Niemcy nie są krajem słowiańskim i między nimi a Polską występują pewne istotne różnice, Polakom jest znacznie łatwiej odnaleźć się za Odrą niż w wielu innych miejscach na świecie. Nie bez powodu wiele osób pozostaje w Niemczech na długie lata.

Jak znaleźć dobrą pracę w Niemczech?

Pracę w Niemczech można znaleźć na kilka sposobów. Możesz spróbować zrobić to samodzielnie, ale jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszamy Cię do skorzystania z usług naszej agencji pośrednictwa pracy. Zapewniamy oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech, spawaczy, elektryków, pracowników biurowych i osób wykonujących inne zawody. Przedstawimy Ci ogłoszenia dopasowane do Twoich umiejętności, doświadczenia i oczekiwań. Jeśli w danym momencie takich nie będzie, zostaw swoje CV i dane kontaktowe – odezwiemy się do Ciebie, gdy pojawi się stosowna oferta. Pomożemy Ci także w załatwieniu niezbędnych formalności: przygotowaniu CV i przetłumaczeniu niezbędnych dokumentów. Dokładnie weryfikujemy pracodawców, z którymi współpracujemy. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zatrudnienie będzie legalne, a warunki pracy zgodne z przedstawionymi w ogłoszeniu.