Jak działają agencje pośrednictwa pracy?

Wiele osób ma obawy przed aplikowaniem na stanowisko, gdy rekrutację prowadzi agencja pośrednictwa pracy. Chcesz rozwiać swoje wątpliwości? Zastanawiasz się, jak działają agencje pośrednictwa pracy i dlaczego firmy korzystają z ich usług? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym są agencje pośrednictwa pracy?

Agencje pośrednictwa pracy, inaczej zwane biurami pośrednictwa pracy lub agencjami zatrudnienia, pośredniczą między pracodawcami a osobami szukającymi pracy. Działają na terenie Polski lub także za granicą. Biura pośrednictwa pracy odpowiadają nie tylko za udostępnianie ofert pracy. Do ich zadań należy także znalezienie odpowiednich pracowników, pasujących do wymagań pracodawcy. Mogą też pomagać kandydatom w stworzeniu dokumentów aplikacyjnych i przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Dla osób poszukujących zatrudnienia usługi agencji pośrednictwa pracy są zazwyczaj bezpłatne. Mogą one jednak pobierać opłaty wynikające ze skierowania do pracy za granicą: koszty transportu, wydania wizy czy tłumaczeń potrzebnych dokumentów. Pobieranie innych, nieuzasadnionych opłat jest zagrożone karą grzywny od 3000 do 5000 złotych. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku pracodawców. Pobieranie od nich opłat za świadczone usługi jest podstawowym źródłem dochodu agencji.

Dlaczego pracodawcy korzystają z usług agencji pracy?

Może się wydawać, że pracodawcom bardziej opłaca się samodzielnie poszukiwać pracowników. Dlaczego korzystają oni z usług agencji pośrednictwa pracy? Dzieje się tak z różnych powodów. Wśród krajowych przedsiębiorców na współpracę z agencją pośrednictwa pracy decydują się zwykle małe firmy, które nie mają własnego działu rekrutacji. Postanawiają więc skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zajmują się znalezieniem odpowiednich kandydatów.

Zagraniczne firmy korzystają z usług agencji pośrednictwa pracy, aby uprościć proces poszukiwania pracowników z innego kraju. Przedsiębiorcy z Niemiec, Holandii czy Wielkiej Brytanii zwykle nie znają dobrze naszego rynku pracy, przez co sami nie potrafiliby znaleźć odpowiednich kandydatów. Nawiązują więc współpracę z biurem pośrednictwa pracy, które znajduje dla nich najlepszych pracowników i zajmuje się załatwieniem niezbędnych formalności.

Jak wybrać odpowiednią agencję pośrednictwa pracy?

Przed nawiązaniem współpracy z agencją pośrednictwa pracy zwróć uwagę na kilka kwestii. Każda agencja pośrednictwa pracy musi być wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jeśli danej agencji nie ma na liście, to znak, by nie korzystać z jej usług. Agencja pośrednictwa pracy AGOC z Łodzi jest oczywiście wpisana do KRAZ. Warto również zapoznać się z ofertami pracy na stronie agencji. Powinny one dokładnie przedstawiać wymagania wobec kandydatów, obowiązki pracownika i warunki zatrudnienia. Nie zaszkodzi też sprawdzić opinii na temat danej agencji w internecie.