Najczęstsze przyczyny emigracji zarobkowej

Wielu Polaków rozważa emigrację zarobkową. O wyjeździe za granicę myślą głównie osoby młode, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i mają problem ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy. Jakie są najczęstsze przyczyny emigracji zarobkowej?

Czynniki ekonomiczne

Najczęstszą przyczyną emigracji zarobkowej są czynniki ekonomiczne. Polacy wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu wyższych zarobków niż w obecnej pracy lub jakiegokolwiek zatrudnienia, aby zapewnić lepszy standard życia dla siebie i swojej rodziny. Wynagrodzenia na tych samych stanowiskach w krajach Europy Zachodniej są często kilkukrotnie wyższe. Nawet biorąc pod uwagę większe koszty utrzymania za granicą, emigracja do innego kraju pozwala żyć na lepszym poziomie niż w Polsce.

Niektóre osoby wyjeżdżają za granicę z zamiarem osiedlenia się w innym kraju na stałe. Istnieje też duża grupa migrantów, którzy opuszczają ojczyznę jedynie na krótki czas. Ich celem jest zarobienie pieniędzy, które wydadzą w Polsce, na przykład na wybudowanie domu. Niezależnie od tego, z jakiego powodu chcesz emigrować, biuro pośrednictwa pracy za granicą AGOC z Łodzi służy pomocą. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w znalezieniu stanowiska dopasowanego do Twoich umiejętności i oczekiwań.

Chęć rozwoju zawodowego

Na emigrację zarobkową decydują się także osoby, które nie są niezadowolone ze swoich zarobków w Polsce, ale chcą się rozwijać zawodowo. Praca za granicą pozwala przede wszystkim szlifować język obcy w naturalnym dla niego środowisku. Dzięki temu jego nauka przebiega znacznie szybciej niż w szkole językowej. Emigracja pozwala również zdobyć przydatne kontakty zawodowe, które mogą zaowocować pojawieniem się ciekawych możliwości. Ponadto wpis w CV potwierdzający zatrudnienie w zagranicznej firmie to duży atut dla polskich pracodawców. Dzięki niemu pracownik po powrocie do Polski może liczyć na lepsze warunki pracy.

Chęć zdobycia nowych doświadczeń i rozwoju osobistego

Niektóre osoby decydują się na migrację zarobkową, ponieważ chcą lepiej poznać inną kulturę. Nie wystarczają im zagraniczne wycieczki. Praca za granicą pozwala „wtopić się” w lokalne środowisko i poznać je od środka, co nie jest możliwe podczas krótkiego wakacyjnego wyjazdu. Wiele osób uważa, że wyjazd za granicę bardzo je zmienił. Dostrzegają one, że zetknięcie się z mentalnością i podejściem do życia osób z innych kultur wzbogaciło ich światopogląd.

Wyjazd do pracy za granicą to również sposób na poprawę samooceny. Przebywając w innym kraju, trzeba poradzić sobie z nową rzeczywistością: znaleźć mieszkanie, nauczyć się opłacać rachunki, korzystać z lokalnego transportu. Choć początkowo może być to bardzo stresujące, bo za granicą wiele rzeczy działa zupełnie inaczej, świadomość radzenia sobie z nową rzeczywistością pozwala nabrać pewności siebie i wzmocnić przekonanie, że sprostamy także kolejnym życiowym wyzwaniom.