Jak wygląda rekrutacja do pracy za granicą?

Praca za granicą to szansa na wysokie zarobki i rozwój – zarówno zawodowy, jak i osobisty. Poszukiwanie dobrego zatrudnienia w innym kraju wymaga jednak pewnych przygotowań. Zastanawiasz się, jak wygląda rekrutacja do pracy za granicą? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z naszego artykułu.

Szukanie pracy za granicą na własną rękę

Pracy za granicą możesz szukać samodzielnie. Napotkasz jednak na kilka trudności. Pierwszą z nich jest bariera językowa. Cały proces rekrutacyjny odbywa się w obcym języku, więc musisz znać go przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Drugą przeszkodą są kwestie prawne. Każdy kraj ma własne przepisy dotyczące prawa pracy, które warto znać. W innym wypadku narażasz się na podjęcie zatrudnienia na niekorzystnych warunkach. Poza tym nie każdy pracodawca zapewnia mieszkanie. W zależności od kraju poszukiwanie lokum może być mniej lub bardziej skomplikowane, ale na pewno będzie odbiegać od tego, do czego przyzwyczaiłeś się w Polsce.

Rekrutacja do pracy za granicą przez agencję

Drugim sposobem poszukiwania pracy za granicą jest rekrutacja przez agencję. Jedną z nich jest nasza agencja pracy tymczasowej AGOC z Łodzi. Naszymi klientami są pracodawcy, którzy pragną znaleźć pracowników na dane stanowisko. Gdy firma podpisze z nami umowę, rozpoczynamy poszukiwanie odpowiednich kandydatów. Na początku polegamy głównie na swojej bazie. Z tego powodu warto przesłać swoje CV do agencji nie tylko, gdy chcesz aplikować na dane ogłoszenie, ale nawet wtedy, jeśli w danym momencie nie ma ona odpowiedniej oferty. Dzięki temu znajdziesz się w naszej bazie.

Rekrutacja do pracy za granicą przez agencję składa się z kilku etapów. Na początku nasz rekruter przeczesuje bazę, a w razie potrzeby szuka kandydatów także w innych miejscach, na przykład na portalach branżowych i w serwisach społecznościowych. Jeśli stwierdzi, że nadajesz się na dane stanowisko, skontaktuje się z Tobą telefonicznie. Przedstawi Ci ofertę pracy, zweryfikuje informacje, które zamieściłeś w CV, oraz zapozna się z Twoimi oczekiwaniami. Może poprosić Cię o przesłanie mailowo skanów dokumentów potwierdzających Twoje doświadczenie i kwalifikacje.

Kolejnym etapem jest właściwa rozmowa kwalifikacyjna. Może odbyć się w tradycyjny sposób, czyli twarzą w twarz, ale coraz częściej przeprowadza się ją zdalnie. Jeżeli rozmowa przebiegnie pomyślnie, nasz rekruter zarekomenduje Twoją kandydaturę zagranicznemu pracodawcy. Jeśli odniesie się on do niej pomyślnie, umówimy się z Tobą na podpisanie umowy.

Co ważne, agencje pracy nie pobierają opłat za znalezienie zatrudnienia. Jak mówią przepisy, tego typu podmioty mogą pobierać opłaty od kandydatów jedynie z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą: poniesionych na dojazd na miejsce i powrót, wydanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenia dokumentów. Dzięki temu decydując się na współpracę z nami, niczym nie ryzykujesz, a możesz zyskać dobrze płatną pracę.