Do jakich prac za granicą najczęściej wyjeżdżają Polacy?

Po otwarciu granic na początku lat 90., a zwłaszcza po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i dołączeniu do strefy Schengen wielu Polaków wyjechało do pracy za granicą. Większość osób decydujących się na emigrację kieruje się kryteriami finansowymi. Jakie zawody za granicą najczęściej wykonują Polacy?

Coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą

Odsetek osób, które chciałyby podjąć pracę za granicą, utrzymuje się na wysokim poziomie od 2020 roku. Jak można przeczytać w raporcie „Migracje zarobkowe Polaków” z lipca 2022 roku, nad emigracją zarobkową zastanawia się niemal co piąty Polak (17,8%) po 18. roku życia. Jako powody tego stanu rzeczy badani wskazują rosnącą inflację, zwiększające się koszty utrzymania i brak poczucia stabilności. 14,6% osób jest niezdecydowanych.

Według powyższego badania najwięcej osób rozważających pracę za granicą planuje wyjechać do Niemiec. Wskazało tak 31,9% ankietowanych. Związane jest to z bliskością geograficzną, wysokimi zarobkami oraz dobrą opieką zdrowotną i socjalną. Ponadto Niemcy uważane są za „przetarty szlak”, bo pracuje tam już wielu Polaków. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazła się Holandia, do której chciałoby wyjechać 17,9% badanych, a na trzecim Wielka Brytania, która jest docelowym kierunkiem emigracji dla 6,4% osób.

Jakie zawody wykonują Polacy za granicą?

Według raportu z badania „Polacy pracujący za granicą w 2018 r.” przeprowadzonego przez NBP najwięcej Polaków (w zależności od kraju od 30 do 42%) pracowało jako wykwalifikowani robotnicy lub rzemieślnicy. Relatywnie najwięcej osób było zatrudnionych na takich stanowiskach w Niemczech i Norwegii, a mniej w Wielkiej Brytanii i Holandii. W Holandii 28% osób wykonywało najprostsze prace, na przykład w rolnictwie. 9% emigrantów w Wielkiej Brytanii pracowało jako specjaliści, a 13% na stanowiskach menedżerskich.

Według raportu w Niemczech i Norwegii dużym powodzeniem cieszyła się praca w zawodach związanych z opieką nad osobami starszymi lub pomocą w domu. Nie powinno to dziwić, ponieważ praca dla opiekunki osób starszych w Niemczech zapewnia wysokie zarobki przy darmowym zakwaterowaniu, co pozwala zaoszczędzić większość pensji. Pozytywną informacją jest fakt, że odsetek emigrantów, którzy ocenili, że pracują poniżej swoich kwalifikacji, spadł do poziomu 28-36% (w zależności od kraju) z 40-50% cztery lata wcześniej.

Szukasz pracy za granicą? Skorzystaj z pomocy naszej agencji

Jeśli szukasz stabilnej i dobrze płatnej pracy za granicą, skorzystaj z usług naszej agencji pracy. Przedstawimy Ci oferty dopasowane do Twoich umiejętności i oczekiwań, pomożemy w stworzeniu dokumentów aplikacyjnych, przygotowaniu do rozmowy o pracę oraz zorganizowaniu wyjazdu. Dokładnie weryfikujemy pracodawców, z którymi współpracujemy. Dzięki temu możesz mieć pewność, że warunki pracy będą zgodne z tymi, które zostały zaproponowane w trakcie procesu rekrutacji.