Jak zostać opiekunką w Niemczech?

Praca jako opiekunka w Niemczech jest bardzo popularna wśród Polek. I nic dziwnego, ponieważ wiąże się z wysokimi zarobkami, możliwością szlifowania języka oraz poznania innej kultury. Nie każdy nadają się jednak to takiej pracy – aby podjąć zatrudnienie jako opiekunka w Niemczech, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. Chcesz spróbować swoich sił? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zostać opiekunką w Niemczech.

Obowiązki opiekunki

Rolą opiekunki jest, ogólnie rzecz biorąc, opieka nad podopiecznym. Jeśli jest nim osoba starsza, do jej obowiązków należy wspieranie seniora w codziennych czynnościach (myciu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych, ubieraniu się), gotowanie posiłków, zachęcanie go do aktywności fizycznej (jeśli pozwala na to jego stan zdrowia) oraz spędzanie z nim czasu na jego ulubionych zajęciach. Dokładny zakres zadań opiekunki zależy od stanu zdrowia podopiecznego i jego charakteru. Do obowiązków opiekunki do dziecka należą czynności higieniczno-pielęgnacyjne i wychowawczo-opiekuńcze: dbanie o higienę malucha, przygotowanie dla niego posiłków, zabieranie na spacery, zapewnienie mu rozrywki oraz troska o rozwój umiejętności.

Wymagane umiejętności i pożądane cechy charakteru opiekunki

Choć praca opiekunki w Niemczech zwykle nie wymaga specjalnego wykształcenia, nie jest to zajęcie, którego może podjąć się każdy – potrzebne są odpowiednie predyspozycje. Przede wszystkim warto mieć doświadczenie w opiece, niekoniecznie zawodowe, a na przykład nad członkiem rodziny. Pożądane cechy charakteru opiekunki to wrażliwość, cierpliwość, komunikatywność, odpowiedzialność, odporność na stres oraz umiejętność szybkiego reagowania w niespodziewanych sytuacjach.

Opiekunka osoby starszej powinna znać język niemiecki co najmniej w stopniu komunikatywnym. Dzięki temu będzie w stanie porozumieć się z podopiecznym i jego rodziną oraz poznać ich potrzeby i oczekiwania. Im lepsza znajomość języka, tym lepiej – senior na pewno doceni możliwość rozmowy na ulubione tematy. Opiekunka do dziecka powinna mieć z kolei tak zwane dobre podejście do dzieci, aby maluch zawsze czuł się przy niej bezpiecznie.

Aplikowanie na stanowisko opiekunki w Niemczech

Aplikowanie na stanowisko opiekunki w Niemczech nie jest skomplikowane. Pracodawcy zwykle nie oczekują CV ani listu motywacyjnego. Zamiast tego zapraszają kandydata na rozmowę rekrutacyjną, w której trakcie pytają o doświadczenie w opiece, kwalifikacje (sporym atutem jest ukończona szkoła pielęgniarska czy kurs pierwszej pomocy) i referencje oraz sprawdzają znajomość języka niemieckiego.

Jeśli chcesz znaleźć zatrudnienie jako opiekunka w Niemczech, zapraszamy do skorzystania z usług naszej agencji. Zapewniamy ciekawe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – zarówno osób starszych, jak i do dziecka. Podejmując zatrudnienie, możesz liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, darmowe zakwaterowanie i inne benefity. Pomagamy w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności, dzięki czemu możesz skupić się na pracy.